Na pielęgniarstwo zawsze będzie zapotrzebowanie

Artykuł sponsorowany
W oparciu o statystyki z ostatnich lat i prognozy na najbliższe lata można zauważyć pewne trendy, które są bezpośrednimi wskaźnikami kierunków kształtowania się rynku pracy. Dziedziną, w której skala zatrudnienia ma silnie wzrostową tendencję jest sektor opieki zdrowotnej. Zawody związane z medycyną zawsze były, są i będą poszukiwane na rynku pracy. Lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny, fizjoterapeuta to lista zawodów, które gwarantują stałe zatrudnienie, pewne zarobki i stabilizację życiową.

Zawód pielęgniarki przeżywa obecnie renesans - uważa dr Jacek Perliński, prodziekan wydziału Nauk o Zdrowiu EUH-E. Możliwość niesienia pomocy innym, satysfakcja z wypełniania misja oraz otwarty rynek pracy to tylko niektóre plusy tego zawodu. Pielęgniarki i pielęgniarze mogą w tej chwili wybierać w jakiej placówce i na jakich warunkach chcą pracować. Świeżych absolwentów naszej uczelni szpitale i inne jednostki ochrony zdrowia wręcz „kupują na pniu”. Spływają do nas oferty pracy z całej Polski, przede wszystkim jednak z województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Ogromne zainteresowanie polskimi specjalistami jest także na zachodzie Europy. Absolwenci EUH-E są wysoko oceniani przez pracodawców, którzy chwalą ich profesjonalne przygotowanie do wykonywanego zawodu - dodaje dr Jacek Perliński.
Według Głównego Urzędu Statystycznego co roku zwiększa się odsetek osób starszych, które będą potrzebowały opieki medycznej. Według analiz, w 2020 r. co czwarta osoba w Polsce ukończy 65 r.ż. Jednocześnie Raport Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych wskazuje, że zmiany systemów kształcenia pielęgniarek i położnych spowodowały znaczny spadek ich liczby (w latach 1998-2009 o ponad 36 tys. osób).
Średnia wieku polskich pielęgniarek i położnych wynosi obecnie 44 lata, a według prognoz NRPiP w Polsce w latach 2010-2020 ponad 80 tys. pielęgniarek osiągnie wiek emerytalny - w tym samym czasie jedynie niespełna 20 tys. osób podejmie pracę w zawodzie. Tym samym w 2020 r. zabraknie ponad 60 tys. pielęgniarek.

- W tym kontekście pielęgniarstwo oznacza pewną pracę. Społeczeństwo się starzeje, zatem zapotrzebowanie na opiekę pielęgniarską będzie coraz większe
Dla osób pragnących studiować na kierunku pielęgniarstwo Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna przygotowała specjalną ofertę – studia stacjonarne z zajęciami w weekendy (w piątki, soboty i niedziele).
Co wyróżnia kierunki medyczne w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej?
- Plusem Elbląga jest to, że studenci mają dużą możliwość praktycznej nauki zawodu. Tworzymy małe grupy studentów, mamy swobodny dostęp do pacjentów – odpowiada dr Jacek Perliński, prodziekan wydziału Nauk o Zdrowiu EUH-E. - Nie wygląda to tak jak w klinikach w dużych miastach, gdzie jest wielu studentów w jednej grupie, przez co nie każdy ma możliwość dotrzeć do pacjenta. Mamy pracownie, które są świetnie wyposażone w sprzęt pozwalający uczyć się konkretnych czynności najpierw na fantomach oraz innym sprzęcie specjalistycznym, później te osoby pod opieką nauczyciela akademickiego próbują wykonywać te same czynności w szpitalach i przychodniach. Duża swoboda i kontakt z pacjentem to największa przewaga naszej uczelni, z całą pewnością na tym polu możemy konkurować z innym uczelniami oferującymi naukę na podobnych kierunkach.
Studia pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo trwają 3,5 roku (7 semestrów). Jako jedna z nielicznych uczelni niepublicznych EUH-E posiada uprawnienia do kształcenia pielęgniarzy na studiach drugiego stopnia (studia magisterskie). Wydział Nauk o Zdrowiu kształci również na kierunkach: ratownictwo medyczne, fizjoterapia, zdrowie publiczne.
Rekrutacja trwa do końca września.
Centrum Rekrutacji EUH-E
ul. Lotnicza 2
82-300 Elbląg
tel.: + 48 55 239-38-10 lub 55 239-39-55
tel. kom.: 512 543 321
mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto