Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Stutthof. Pamięci norweskich policjantów - uroczystości w Sztutowie

red
Muzeum Stutthof. Uroczystość upamiętniająca norweskich policjantów więzionych w KL Stutthof
Muzeum Stutthof. Uroczystość upamiętniająca norweskich policjantów więzionych w KL Stutthof Tomasz Chudzyński
Muzeum Stutthof. Tablicę poświęconą 271 więźniom niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof, norweskim policjantom, poświęcono uroczystości w Muzeum Stutthof.

Komendant główny policji, nadisnpektor Krzysztof Gajewski był gościem uroczystości w Muzeum Stutthof, poświęconym norweskim policjantom, byłym więźniom niemieckiej fabryki śmierci. Do Muzeum Stutthof na uroczystość przybyła także liczna grupa norweskiej policji, wraz z Oddem Reidarem Hummlegardem, szefem policji w Norwegii.

Na uroczystości przybył także Trygve Rindall, ostatni z norweskich policjantów więzionych w Stutthofie oraz członkowie rodzin był więźniów z Norwegii.

Sprawdź koniecznie: Nowy Dwór Gdański. Komiks o KL Stutthof zaprezentowany. Promocja nowych wydawnictw Muzeum Stutthof

W czasie uroczystości odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą bohaterskim funkcjonariuszom. Odbyła się także promocja książki Olafa R. Wallego pt. "Norweska policja za drutami kolczastymi. Historia pobytu policji w Stutthofie w latach 1943-1945".

Przypomnijmy, norwescy policjanci, którzy w czasie II wojny światowej sprzeciwili się kolaboracyjnemu rządowi norweskiemu Vidkuna Quislinga, współpracującemu z nazistowskimi Niemcami, zostali aresztowani w 1943 r. Nie zgodzili się służyć w SS.

Zobacz także: Sztutowo. Historyczny wykład. Pierwsze miesiące po wojnie na Żuławach. To nie był kraj dla słabych

Przewieziono ich do KL Stutthof. Więziono ich w tzw. obozie germańskim, części dla "aryjskich" więźniów. W Stutthofie Niemcy ponownie postawili im propozycję wstąpienia do SS i pełnienia służby wartowniczej w obozie. Policjanci ponownie odmówili.

Po tej deklaracji Niemcy zapędzili norweskich policjantów do najcięższych prac. 13 z nich nie przeżyło katorgii.

- Kamień, tablica, bohaterstwo, chwała i niezłomność - słów opisujących mękę więźniów KL Stutthof jest wiele, choć tak naprawdę opisać tego nie sposób - mówił pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa Piotr Piechnik, wicedyrektor Muzeum Stutthof. - Odsłaniając tablicę poświęconą norweskim policjantom upamiętniamy ludzi, dla których walka o wolność, ojczyzna i honor były cenniejsze niż życie. Powołano ich, by chronić bezpieczeństwo obywateli swojego kraju. W warunkach obozu śmierci nie ulegli, nie wybrali łatwiejszej drogi. Zamienili swoje mundury na obozowe "pasiaki".

Sztutowo. W rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof

- Ludzie, którzy byli więzieni w KL Stutthof nie popełnili żadnego przestępstwa - mówił nadinsp. Krzysztof Gajewski, komendant główny policji. - Polaków i Norwegów połączyła walka z niemieckim nazizmem. Oddaję hołd dzielnym, norweskim policjantom.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto