Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mierzeja Wiślana. Szczenię foki znalezione na plaży w Skowronkach nabiera sił. Ma już swoje imię

red
Mierzeja Wiślana. Szczenię foki znalezione na plaży
Mierzeja Wiślana. Szczenię foki znalezione na plaży Paulina Bednarek
Mierzeja Wiślana. Szczenię foki szarej znaleziono w minionym tygodniu na plaży w Skowronkach, w gminie Sztutowo. Samczyk, nazwany Kryniczkiem, trafił do helskiego „fokarium”.

Mała foka została zauważona na plaży w Skowronkach w niedzielę 1 lipca . O zwierzęciu poinformowana została helska Stacja Morska im. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii.

Na miejscu pojawił się także Błękitny Patrol WWF - jego wolontariusze czuwali nad przy zwierzęciu aż do momentu podjęcia go z plaży przez pracowników Stacji Morskiej.

Kryniczek, bo tak nazwane zostało zwierzę, to tegoroczny samczyk foki szarej ważący 17 kg. Osłabione zwierzę przejdzie w placówce na Helu rehabilitację. Rokowania są dobre, zwierzę potrzebowało dużo snu i wypoczynku. Po rehabilitacji, z nadajnikiem satelitarnym, trafi z powrotem do wód Bałtyku.

- Informację o obecności młodej foki, która wychodziła na brzeg w Skowronkach otrzymaliśmy za pośrednictwem Straży Granicznej - relacjonuje Jan Wilkanowski, wolontariusz Błękitnego Patrolu WWF. - Informacja pochodziła od turystów. Kolejny turysta zgłosił tę samą fokę informując, że jest ona w Krynicy (stąd nazwa foki - Kryniczek). Po około godzinie od zgłoszenia na miejscu pojawili się pierwsi wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF (godzina 18). Kolejni wolontariusze pojawili się o 19. Naszym zadaniem było czuwanie nad bezpieczeństwem foki (zagrożenie głównie ze strony psów), oraz określenie stanu ogólnego zdrowia.

- Foka była niedożywiona i odwodniona - informuje Wilkanowski. - Ogólnie wyglądała na zmęczoną sztormem. Przez większą część czasu spała, podnosząc czujnie co pewien czas głowę, obserwując teren. Największym naszym zdziwieniem było pojawienie się tak małej foki (foki rodzą się na przełomie lutego i marca, ta miała parametry foki urodzonej około miesiąca temu czyli pod koniec maja - prawdopodobnie późny poród). Pracownicy Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego podjęli decyzję o zabraniu foki na rehabilitację w Helu. Do czasu ich przyjazdu wolontariusze strzegli bezpieczeństwa zwierzęcia. Około godziny 22,00 pojawiła się ekipa Stacji Morskiej. Foka została nawodniona, poddana wstępnym badaniom weterynaryjnym potwierdzającym wstępne oględziny dokonane przez wolontariuszy. Foka okazała się samcem, otrzymała imię Kryniczek, ważyła 17kg, Mamy nadzieję, że po rehabilitacji powróci do Bałtyku.

Wideo: Jan Wilkanowski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krynicamorska.naszemiasto.pl Nasze Miasto