Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mierzeja Wiślana. Focze baby boom. Szczenięta już niedługo wrócą do morza

red
Focze szczenięta pojawiają się na plażach Mierzei Wiślanej co roku. To zdjęcie wykonano w zeszłym roku nad brzegiem morza na plażach w Krynicy Morskiej.
Focze szczenięta pojawiają się na plażach Mierzei Wiślanej co roku. To zdjęcie wykonano w zeszłym roku nad brzegiem morza na plażach w Krynicy Morskiej. WWF Polska
Mierzeja Wiślana. Kilkutygodniowe foki szare znaleziono nad brzegiem morza na plażach Mierzei Wiślanej. Szczenięta trafiły na rehabilitację.

Mierzeja Wiślana. W tym roku na plażach Mierzei Wiślanej zauważono już cztery młode foki szare.

- Jedną zuważył komendant straży granicznej w Krynicy Morskiej. Poinformował nas o tym, ale jeszcze przed naszym przyjazdem, foka sama wrócła do morza. Przy pozostałych trzech przypadkach potrzebna była już nasza interwencja - mówi Jan Wilkanowski z Błękitnego Patrolu WWF. - Szczenięta były osłabione i wychudzone. Foki dołączyły do rówieśników w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. Profesora Krzysztofa Skóry. Po odbytej rehabilitacji maluchy oczywiście opuszczą Stacje Morską w Helu i wyruszyć na bałtyckie wody. W tym roku powróciliśmy do tradycji nadawania imion fokom, od miejsca w którym zostały znalezione. W zeszłym roku uratowane szczenięta otrzymywały imiona na cześć wolontariuszy Błękitnego Patrolu.

O czym należy pamiętać jeśli np. w czasie spaceru na plaży spotkamy młodą fokę?

Do zwierzęcia nie można się zbliżać. Należy pamiętać, że foka jest dzikim zwierzęciem, które przestraszone lub rozdrażnione może stać się bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć. Ważne jest również aby pozwolić foce wyjść na brzeg. Wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody, co nie w każdym przypadku oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne. Nie należy też dotykać i nie próbować łapać fok. Pamiętajmy, wszystkie gatunki fok są ustawowo objęte w Polsce ścisłą ochroną. Każdy, kto zakłóca im spokój łamie prawo.

Turyści i mieszkańcy powinni przygotować się, że w najbliższym czasie mogą spotkać wygrzewające się nad brzegiem morza foki, szczególnie młode osobniki. Jak przyznaje Jan Wilkanowski w helskim Fokarium w tym roku trwa prawdziwe focze Baby Boom.

- Na plażach Mierzei Wiślanej młode foki szare można będzie spotkać na lokalnych plażach jeszcze przez około 2 tygodnie - dodaje Jan Wilkanowski.

Warto pamiętać, że o każdym spotkaniu z foką należy zawiadomić helską Stację Morską UG. Pracujący tu specjaliści podpowiedzą co robić oraz zbiorą cenne dane na temat zwierzęcia i zdecydują o dalszych działaniach. Stacja posiada całodobowy numer alarmowy: 601 889 940.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krynicamorska.naszemiasto.pl Nasze Miasto