Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kultura wraca do życia. Otwarte muzea i biblioteki publiczne

Kamil Kucharski
Kamil Kucharski
Żuławski Park Historyczny
Po blisko dwumiesięcznej przerwie do funkcjonowania wracają muzea, galerie sztuki, biblioteki i archiwa. Oczywiście nadal będzie w nich obowiązywał szczególny reżim sanitarny. Placówki jednak przygotowują się do otwarcia, lub już rozpoczęły przyjmować pierwszych gości.

Dzień po tym, jak zaczęły funkcjonować złagodzone przepisy, otwarto pierwsze biblioteki publiczne w powiecie nowodworskim. Od 5 maja można korzystać z zasobów Biblioteki Publicznej w Ostaszewie oraz Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański. 12 maja funkcjonować zaczęła Gminna Biblioteka Publiczna w Stegnie. Dzień później swoją pracę wznowiła Miejska Biblioteka Publiczna w Krynicy Morskiej, a od 14 maja ponownie otwarto Bibliotekę Publiczną w Sztutowie i jej filię w Kątach Rybackich.

Na podstawie zaleceń Biblioteki Narodowej wprowadzone zostały szczegółowe wytyczne dotyczące funkcjonowania bibliotek w okresie pandemii. Zgodnie z nimi dostęp do księgozbioru zostaje ograniczony, a wybrane książki podaje bibliotekarz. Zwrócone przez czytelnika pozycje zostają odłożone w wyznaczonym miejscu, gdzie przechodzą kilkudniową kwarantannę. Osoby korzystające z bibliotek nadal muszą zasłaniać nos i usta oraz dezynfekować ręce podczas wejścia do placówki. W siedzibie biblioteki może jednocześnie przebywać określona liczba osób.

Na czas pandemii koronawirusa biblioteki zrezygnowały z części świadczonych przez siebie usług. Oprócz wspomnianego ograniczenia dostępu do księgozbioru zrezygnowano między innymi z organizacji wszelkich wydarzeń kulturowych organizowanych w placówkach. Nie odbywają się również warsztaty i imprezy czytelnicze.

Wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu bibliotek nie odstraszyły miłośników książek. Jak dowiedzieliśmy się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański, wielu czytelników odwiedziło placówkę w ciągu dwóch tygodni od otwarcia. -

Bardzo dużo osób przyszło do nas już pierwszego dnia. Odkąd ogłoszono informację o otwarciu bibliotek dostaliśmy mnóstwo telefonów z pytaniami o to, kiedy nasza biblioteka będzie czynna. Stosujemy się do ogłoszonych wytycznych, ale wciąż mamy sporo czytelników. Można powiedzieć, że przerzedziły się nam książki na półkach

- słyszymy w nowodworskiej bibliotece.

Sytuacja wygląda podobnie w Krynicy Morskiej.

- Jeszcze przed otwarciem biblioteki wiele osób się do nas zgłosiło z pytaniem o to, kiedy zaczniemy funkcjonować. W tym pierwszym tygodniu odwiedziło nas wielu czytelników, cieszyli się, że biblioteka znowu jest czynna - mówi dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krynicy Morskiej Anna Brzezińska. - Wchodząc do biblioteki niektórzy są trochę zszokowani zmianami wewnątrz placówki. Na potrzeby nowych wytycznych ustawiliśmy przy wejściu stolik z płynem do dezynfekcji, a także skrzynka, do której trzeba odłożyć książki. Przenieśliśmy także stanowisko wydawania książek, dlatego niektórzy są zdziwieni tymi zmianami

- dodaje dyrektorka biblioteki w Krynicy Morskiej.

Od 12 maja dla zwiedzających dostępny jest Żuławski Park Historyczny. Goście mogą oglądać zgromadzone eksponaty od wtorku do piątku w godzinach 11.00-15.00. Istnieje też możliwość telefonicznego umówienia się na zwiedzanie w innym terminie. Ze względów bezpieczeństwa w muzeum na razie nie będą organizowane stacjonarne działania edukacyjne. Czasowo zaniechano również stacjonarnego i bezpośredniego oprowadzania zwiedzających. Muzeum nie będzie też przyjmować grup zorganizowanych, które liczą powyżej pięciu osób. Tylu zwiedzających może maksymalnie przypadać na salę podczas zwiedzania - reguła nie dotyczy rodzin i osób ze sobą mieszkających. Pomieszczenia w muzeum będą wietrzone, a urządzenia multimedialne mogą być obsługiwane wyłącznie przez pracowników obiektu.

Od 19 maja dla zwiedzających otwarto Muzeum Stutthof w Sztutowie. Obiekt jest czynny od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-17.00. Dla zwiedzających dostępne są wyłącznie tereny zielone na terenie muzeum, nie ma możliwości wejścia do pomieszczeń. Wyjątkiem od tego przepisu jest Biuro Obsługi Zwiedzających, gdzie mogą przebywać maksymalnie dwie osoby z wyłączeniem obsługi. Nieczynne są także kina muzealne. Oprócz tego w muzeum obowiązuje rygor sanitarny podobny do tego z miejsc publicznych. Zwiedzający muszą nosić maski lub przyłbice ochronne, konieczne jest zachowanie dystansu minimum 2 metrów od innych osób. Należy też odkazić ręce przed wejściem do muzeum.

W najbliższym czasie powinno zostać otwarte Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. Jest ono częścią Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, które 16 maja po dwumiesięcznej przerwie otworzyło Spichlerze na Ołowiance. Muzeum poinformowało wówczas, że niedługo pozostałe oddziały również będą dostępne dla zwiedzających.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto