Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krynica Morska. Twarda dyskusja o przekopie Mierzei Wiślanej. Mieszkańcy przeciwni

red
Krynica Morska. Spotkanie w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej
Krynica Morska. Spotkanie w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej Tomasz Chudzyński
Krynica Morska. Pomysł budowy przekopu Mierzei Wiślanej został zweryfikowany przez mieszkańców Krynicy Morskiej, w czasie kolejnego spotkania konsultacyjnego dotyczącego planów inwestycji. Przedstawicieli Urzędu Morskiego i ekspertów pracujących nad planami inwestycji przywitał wielki baner z napisem Stop przekopowi.

Przekop nigdy nie powstanie - zapewniam o tym wszystkich mieszkańców - mówiła Sylwia Szczurek z Krynicy Morskiej. - Przypniemy się do drzew i nas nie usuną.

Słowa te padły już na sam koniec spotkania konsultacyjnego oceny wpływu na środowisko planów budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.

Spotkanie było długie, były wypowiedzi pełne emocji i rzeczowych argumentów, m.in. ze strony lokalnych ekologów i studentki oceanografii. Zanim padły ostatnie słowa o planach przekopu informowali mecenas Michał Behnke oraz dr inż Zbigniew Pawelec, z zespołu ekspertów pracujących nad oceną wpływu na środowisko.

Eksperci, wspierani przez przedstawicieli Urzędu Morskiego, zreferowali efekty swoich najnowszych prac.

Wg Zbigniewa Pawelca, po zmianie lokalizacji przkopu z miejscowości Skowronki na Nowy Świat, inwestycja nie groziłaby żadnym drastycznym zmianom środowiska naturalnego.

Mecenas Behnke przytoczył prognozy dotyczące rozwoju ekonomicznego portu w Elblągu, szacunki dotyczące wzrostu liczby miejsc pracy (nawet do 2 tys.). Wykazywał także, że kanał żeglugowy byłby istotnym elementem rozwoju polskiego transportu śródlądowego i morskiego. Kanał miałby usprawnić transport kontenerów z trójmiejskich portów.

Analizy nie przekonały kryniczan.

- W Elblągu załatwicie parę miejsc pracy a w Krynicy Morskiej zostanie syf na plażach, zanieczyszczony Zalew, a wszyscy, którzy tu żyją, inwestowali latami w swój biznes, go stracą, bo nikt nie będzie chciał przyjeżdżać - mówi Adrian Bogusłowicz.

- Budowa ma trwać cztery lata, to będzie straszny bałagan, kto tu wtedy przyjedzie, kto będzie tu chciał wypoczywać? - pytała Irena Sowińska.

Dlaczego nie powstała analiza tego, jak przekop wpłynie na Krynicę Morską, lokalny biznes? Słyszymy, że takie dokumenty dotyczą tylko Elbląga - pytała Teresa Pawłowska z Krynicy Morskiej.

Bardzo prawdopodobne, że taka dokumentacja powstanie

- Nie jesteśmy państwa wrogami, jesteśmy by Państwa wysłuchać, wszystkie racje zostaną wzięte pod uwagę, składajcie swoje wnioski - mówił mecenas Behnke. - Nic jeszcze nie zostało przesądzone w kwestii budowy kanału. Jeśli trzeba pogłębić naszą ocenę o bardziej lokalne dane, to myślę, że to zostanie wykonane.

Co ciekawe, na krynickim spotkaniu był jeden głos za przekopem, choć wyraził go przybyły na spotkanie mieszkaniec Gdańska.

- Jestem ekologiem i uważam, że ta droga wodna poprawiłaby kondycję pomorskiego środowiska, którą niszczy transport kołowy - mówił Zbigniew Bąkowski.

Zaznaczmy, że piątkowe spotkanie kończyło właściwie konsultacje społeczne. Przedstawiciele Urzędu Morskiego przyznali, że to rzeczywiście niefortunny termin i przedłużyli termin składania wniosków o tydzień.

- Myślę, że powinniśmy przy okazji majowych wyborów zrobić referendum i pokazać swój sprzeci wobec planów przekopu. Wyrażony w ten sposób nasz głos będzie miał większą siłę i dotrze do rządzących - powiedział burmistrz Krynicy Morskiej, Krzysztof Swat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krynicamorska.naszemiasto.pl Nasze Miasto