Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krynica Morska. Nowe widoki na Mierzeję Wiślaną

red
Krynica Morska wzbogaciła się o nową atrakcję - wieżę widokową niemal nad samym morzem.
Krynica Morska wzbogaciła się o nową atrakcję - wieżę widokową niemal nad samym morzem. Mierzeja Wiślana STOP Przekopowi
Krynica Morska wzbogaciła się o nową atrakcję - wieżę widokową niemal nad samym morzem.

Krynica Morska. Zakończyła się budowa nowej wieży obserwacyjno-widokowej na Mierzei Wiślanej. Obiekt powstał na nadmorskiej wydmie, w miejscu dawnej wieży widokowej w odległości około 5 kilometrów za Krynicą Morską, w kierunku miejscowości Piaski i około 100 metrów od linii brzegowej Zalewu Wiślanego. To popularny wśród ornitologów punkt obserwacyjny (co roku w tym miejscu odbywa się przyrodnicza impreza Ptasi Piknik).

Nowowybudowana wieża jest w całości drewniana. Konstrukcja jest dwukondygnacyjna. Wieża składa się z dwóch platform, dolnej i górnej, liczących w sumie 331 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Cała drewniana konstrukcja szkieletowa wieży posadowiona jest na sztywnej podstawie żelbetowej. Liczący 7 metrów wysokości obiekt (wieża jest wyższa od starego punktu obserwacyjnego o 2 metry) jest niezadaszony. Z najwyższego tarasu rozprzestrzenia się niesamowity widok. Przy dobrej pogodzie widać panoramę Zalewu Wiślanego i wschodniej części Zatoki Gdańskiej, a nawet Frombork i wieże bazyliki w Braniewie.

Dojście do obiektu możliwe jest przez biegnącą przez las Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana, ścieżkę o długości około 700 metrów. Jej początek znajduje się na wysokości zjazdu do Podleśniczówki Piaski przy drodze wojewódzkiej nr 501.

Przypomnijmy, wniosek o pozwolenie na budowę nowej wieży obserwacyjnej złożyło Stowarzyszenie Obserwatorów Ptaków Wędrownych “Drapolicz” (jednym z ich zadań jest rejestracja, liczenie i obserwacja ptaków przemierzających niebo nad Mierzeją Wiślaną i Żuławami). Przedstawiciele ekologicznej organizacji rozpoczęli przygotowania do budowy nowego obiektu już w roku 2012. Ekolodzy ogłosili społeczną zbiórkę funduszy na budowę konstrukcji (można było wykupić symboliczne “deski” zebrano w sumie około 30 tys. złotych), powstała koncepcja budowli, a przedstawiciele organizacji nawiązali współpracę z Nadleśnictwem Elbląg i Lasami Państwowymi, które stały się głównym partnerem przedsięwzięcia.

- Obok popularnego wśród turystów i ornitologów Wielbłądziego Garbu, będzie to druga drewniana wieża obserwacyjna na Mierzei Wiślanej. Chcemy aby służyła ona także do nauki ochrony i ekosystemu lasów. W związku z tym, jeżeli po przetargu na wykonanie wieży pojawią się oszczędności, planujemy także wykonanie ścieżki edukacyjnej o długości ok. 117 m. Znajdzie się na niej m.in. 7 tablic edukacyjnych oraz 3 siedziska z kłód drewnianych - mówił przed rokiem Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krynicamorska.naszemiasto.pl Nasze Miasto