Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krynica Morska: istniejące w teorii zabytki utrudniają rozwój miasta

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Tak w XIX wieku wyglądała obecna ulica Teleekspresu. W tym rejonie miasta znajduje się większość zachowanych zabytków
Tak w XIX wieku wyglądała obecna ulica Teleekspresu. W tym rejonie miasta znajduje się większość zachowanych zabytków krynicamorska.tv
Władze Krynicy Morskiej prowadzą rozmowy w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczące wykreślenia większości miasta z układu ruralistycznego, do którego przed laty, decyzją konserwatora zabytków, trafił nadmorski kurort. Układ ten, jak stwierdza burmistrz Krzysztof Swat, blokuje możliwość rozwoju miejscowości. - Jesteśmy optymistami, co do finału rozmów - mówi włodarz Krynicy Morskiej.

Definicja układu ruralistycznego podaje, że "jest to przestrzenne założenie zawierające zespoły budowlane, pojedyncze budynki, formy zaprojektowanej zieleni, rozmieszczone w układzie historycznych podziałów własnościowych i funkcjonalnych, w tym ulic lub sieci dróg". Choć w Krynicy Morskiej układ ten na większości obszaru miasta istnieje tylko teoretycznie, to w pełni realne są wynikające z niego utrudnienia - przede wszystkim budowlane.

- Układem ruralistycznym objęta jest praktycznie cała Krynica Morska. Wykreślenie miasta z tego układu ułatwi życie mieszkańcom i inwestorom zainteresowanym naszą miejscowością - mówi burmistrz Krzysztof Swat.

Burmistrz podkreśla, że dawny układ urbanistyczny zachował się jedynie w części miasta i tam, oczywiście, powinien być otoczony wszechstronna troską. Do takich rejonów należy na przykład ulica Teleekspresu (do 2003 roku była to ulica Robotników, a wcześniej patronował jej... Adolf Hitler).

Warto wybrać się tu na spacer, by podziwiać dawną architekturę nadmorskiego kurortu. Mieści się tu wiele odrestaurowanych willi i pensjonatów. Znajduje się tu również kościół, gdzie w lecie odbywają się msze św. na świeżym powietrzu.

Przy ulicy Teleekspresu znajduje się większość zarejestrowanych (łącznie jest ich dwadzieścia) krynickich zabytków. Pozostałe są położone przy ulicach Gdańskiej, Żeromskiego, Portowej, Młodzieży i Przyjaźni.

W 1945 roku było ich zdecydowanie więcej. I w wielu przypadkach wcale nie zniszczyły ich działania wojenne. Rozebrano je, a cegła z rozbiórki trafiła do Warszawy, służąc do odbudowy stolicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krynicamorska.naszemiasto.pl Nasze Miasto