MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół w Starymgrodzie wyróżniony w konkursie ministerstwa kultury [FOTO]

Adrian Femiak
Adrian Femiak
Wojewódzki Wielkopolski Konserwator Zabytków
Świątynia otrzymała nagrodę w kategorii “Architektura i budownictwo drewniane”.

W 2022 roku do organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego konkursu „Zabytek Zadbany”, zgłoszonych zostało 100 obiektów. Ponieważ 12 wniosków nie spełniło wymogów formalnych, do oceny jury przedstawiono 88 wniosków formalnych z 16 województw, spośród których wyłoniono laureatów nagród i wyróżnień w sześciu kategoriach. Celem konkursu jest promocja postaw właściwej opieki nad zabytkami oraz propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Do ostatniego etapu konkursu zakwalifikowało się dwadzieścia obiektów zabytkowych z terenu całej Polski.

Kościół parafialny pw. Oczyszczenia NMP w Starymgrodzie (gmina Kobylin) był jednym z czterech wielkopolskich obiektów nominowanych w tegorocznej edycji konkursu. Ostatecznie zdobył wyróżnienie w kategorii – Architektura i budownictwo drewniane. Laureatem w tej kategorii została gmina miasta Pyzdry za prace przy domu podcieniowym w Pyzdrach.

  • w ciągu ostatnich kilku lat przy świątyni w Starymgrodzie przeprowadzono prace konserwatorskie i restauratorskie, które poza samą budowlą objęły również obiekty z wyposażenia kościoła. Część prac była współfinansowana z dotacji udzielanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
  • Starygród stanowi jedną z najstarszych miejscowości w południowej części Wielkopolski,która od wczesnego średniowiecza pełniła istotną funkcję w ramach kształtującego się państwa Polan. Według zachowanych źródeł najstarszy drewniany kościół parafialny funkcjonował w Starymgrodzie od XII w. i nosił wezwanie św. Wojciecha, a później także św. Marii Magdaleny. Późniejsza drewniana świątynia pw. Najświętszej Marii Panny Śnieżnej funkcjonowała prawdopodobnie od przełomu XIV/XV w. do XVII w. Obecny drewniany kościół wzniesiono około 1668 r. z fundacji właściciela wsi Wojciecha Żdżarowskiego. W okresie od XVIII do XX w. obiekt wielokrotnie poddawano remontom i przebudowom.
  • obecna świątynia to budowla o konstrukcji zrębowej na nowszym podmurowaniu otoczonym szkieletem bez wypełnienia, oszalowanym. W jego korpus częściowo wtopiona jest wieża o konstrukcji słupowej, zwieńczona dachem z cebulastym hełmem z latarnią.
  • w skład wyposażenia kościoła wchodzą barokowe obiekty takie jak między innymi ołtarz główny, ołtarz boczny, ambona i chrzcielnica, ale też dwa renesansowe obrazy Świętej Anny Samotrzeć. Poza nimi w świątyni znajdziemy zabytki klasycystyczne, rokokowe czy XIX-wieczne o cechach sztuki ludowej. Zabytki te stanowią materialne dowody mecenatu kolejnych właścicieli miejscowości, będących najczęściej ich fundatorami oraz patronami kościoła i parafii do początków XX w.
od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto