Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Kościelnicy. Dzielą się tym, co ich miejscowość ma do zaoferowania

Kamil Kucharski
Kamil Kucharski
Znamy już zwycięzców etapu powiatowego w poszczególnych kategoriach plebiscytu „Mistrzowie AGRO”. W tegorocznej edycji konkursu w kategorii Koło Gospodyń Wiejskich Roku czytelnicy oddali najwięcej głosów na koło w Nowej Kościelnicy. Choć tamtejsze koło formalnie funkcjonuje od kwietnia bieżącego roku, to mieszkańcy miejscowości już od wielu lat wspólnie działają na rzecz promowania wsi.

Formalnie Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Kościelnicy rozpoczęło działalność w kwietniu 2020 roku. Danuta Sawczyńska zaznacza jednak, że mieszkańcy wsi od wielu lat wspólnie podejmują różne działania.

- Nasze koło oficjalnie działa od kwietnia, jednak od dawna jesteśmy tam, gdzie coś się dzieje. Bierzemy czynny udział w dożynkach gminnych i parafialnych, a nasze wieńce są często nagradzane – opowiada Danuta Sawczyńska. - W naszej miejscowości istniało stowarzyszenie. Obecnie ono już nie funkcjonuje, jednak jego członkowie dołączyli do naszego Koła. Każdy z nas zawsze starał się jak może, co zmotywowało nas do tego, żebyśmy zaczęli działać jako Koło Gospodyń Wiejskich – dodaje.

Na chwilę obecną do Koła w Nowej Kościelnicy należy 21 osób. Pani Danuta wyjaśnia jednak, że są to jedynie osoby zarejestrowane. - Jest też o wiele więcej osób, które chcą razem z nami działać i są już zapisane. Zaczynają z nami współpracować również mężczyźni – mówi pani Danuta. Oprócz tego również pojawia się wsparcie z różnych stron. - Współpracujemy z naszą strażą pożarną. Otrzymujemy też pomoc ze strony sołectwa i naszego sołtysa Mirka Nowaka.

W ramach działalności członkowie Koła chcą dzielić się z innymi tym, co Nowa Kościelnica ma do zaoferowania.

- Gospodynie z naszej miejscowości między innymi promują regionalne dania. Naszą specjalnością są wszelkiego rodzaju wypieki, zupy, nalewki i wina. Oprócz tego nasze ręce tworzą przepiękne dzieła. Wśród nich znajdują się między innymi gobeliny oraz prace stworzone za pomocą szydełkowania oraz techniki decoupage. Dzieła, które stworzyli mieszkańcy naszej miejscowości, pojawiły się na Jarmarku Dominikańskim. Oprócz tego organizujemy też bale andrzejkowe i zabawy sylwestrowe – wymienia pani Danuta.

W ramach wcześniejszej działalności, tej z okresu przed założeniem Koła, w 2012 roku utworzono również specjalną wystawę z okazji 660 rocznicy utworzenia Nowej Kościelnicy.

- Chcieliśmy jakoś uświetnić tę wyjątkową rocznicę. Mieszkańcy naszej miejscowości udostępnili wówczas różne eksponaty i dokumenty przedstawiające historię Nowej Kościelnicy, które przez tydzień prezentowaliśmy oglądającym w naszej świetlicy. Naszą wystawę odwiedzały również szkoły, między innymi z Ostaszewa oraz Mikoszewa. Wszyscy mieszkańcy byli wówczas niezwykle zaangażowani, teraz jako koło również chcemy promować naszą wioskę – opowiada Danuta Sawczyńska.

- Teraz, jako Koło, mamy większe możliwości, ponieważ pozyskujemy środki finansowe na promowanie naszej wsi. Mamy czym się pochwalić, ponieważ nasze kobiety są niezwykle uzdolnione. Uczymy też młode osoby, które prezentują bardzo duże zaangażowanie. W naszej miejscowości istnieje wiele zabytków m.in domy podcieniowe i spichlerze. Chcemy promować naszą miejscowość, zarówno w kulturze, jak i pod kątem kulinarnym. Pragniemy pokazać, co Nowa Kościelnica ma do zaoferowania – mówi pani Danuta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto