Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny etap remontu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Kompleksowa przebudowa może trwać nawet przez 10 lat

Patryk Philipp
Patryk Philipp
Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Gdańskim
Budynek SOSW im. Ireny Sendlerowej od lat wymaga remontu. Pierwsze prace z tym związane rozpoczęły się jeszcze w 2016 roku. Cały projekt, ze względu na skalę inwestycji, podzielono na 7 etapów, z których do tej pory zrealizowano . Starosta nowodworski zakłada, że kompleksowa przebudowa całego budynku może zająć jeszcze 5 lat.

W środę 15 lipca starosta nowodworski Jacek Gross wraz z wicestarostą Barbarą Ogrodowską oraz sekretarzem powiatu Marta Dorobek uczestniczyli w przekazaniu placu budowy II etapu przebudowy i remontu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim.

Choć prace przebiegać będą pod nazwą ,,II etapu przebudowy”, w rzeczywistości będzie to już 3 z 7 zaplanowanych etapów.

- Kilka lat temu przygotowano kompleksowy projekt przebudowy całego budynku. Ze względu na to, że obejmuje on ogromne inwestycje, które niosą ze sobą duże koszty, projekt został podzielony na 7 etapów, z czego 2 już zrealizowano

- wspomina starosta Jacek Gross. - ,,VII etapem” projektu miała być winda, w którą budynek wyposażony został na początku tego roku. Po prostu wykonaliśmy ją wcześniej. Dlatego choć według projektu realizujemy drugi etap, tak naprawdę przystąpiliśmy do realizacji trzeciego.

Kilkuletnia przerwa

Pierwszy etap prac zrealizowany został jeszcze w grudniu 2016 roku. Wyremontowano wówczas m.in. hol w placówce, pomieszczenie szkolnej pralni, część gabinetów, toaletę oraz stworzono pracownię hotelarską wraz z recepcją. Koszt prac wyniósł wówczas 980 tys. zł.

- Życzyłabym sobie żeby takie warunki były we wszystkich naszych placówkach - mówiła Barbara Ogrodowska, wicestarosta nowodworski. - Bardzo się cieszę, że udało się zakończyć pierwszy etap inwestycji, sprawnie i bez żadnych poślizgów.

Czas pokazał, że inwestycje nie zawsze można zrealizować według zakładanego harmonogramu. - Mamy nadzieję, że drugi etap rozpocznie się zgodnie z założeniami w okolicach maja (2017). Jeśli prace będą postępować w tym tempie, dzięki wsparciu zarządu to w myślę, że w przeciągu trzech, czterech lat uda nam się ten budynek wyremontować w 100% - mówiła Joanna Dudek, dyrektor nowodworskiego SOSW.

- Przyczyną tego opóźnienia był prawdopodobnie brak dofinansowań. To wszystko zależy od projektu, zabezpieczenia środków finansowych w budżecie, zdobycia dofinansowań od PFRON-u. To nie jest tylko nasza decyzja, istnieje wiele czynników, które ostatecznie mają wpływ na termin realizacji inwestycji - tłumaczy starosta Gross.

Kolejny etap projektu

W ramach zawartej umowy na parterze oraz na I piętrze ośrodka zostaną wykonane gruntowne prace budowlano – remontowe. Ponadto przewidziano remont klatki schodowej na wszystkich kondygnacjach obiektu, aby osoby niepełnosprawne mogły się w sposób bezpieczny po nich przemieszczać.

- Nie ma co ukrywać, że stan tego budynku jest po prostu zły. Dlatego żeby zapewnić godne warunki pracującym nauczycielom i dzieciom w miarę naszych możliwości przystąpiliśmy do realizacji kolejnego etapu - tłumaczy starosta. - Poza przebudową części parteru oraz 1. piętra wymienione zostaną instalacje wodociągowe i elektryczne, które w ostatnich latach często ulegały awariom.

Całkowity koszt obecnie realizowanego zadania wynosi 1 921 102,02 zł, a termin zakończenia prac zgodnie z zawartą umową to 31 października bieżącego roku. Remont zostanie wykonany ze środków powiatu oraz dofinansowania otrzymanego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wykonawcą umowy została firma MPS SMOK Keister, Ksepka Spółka Jawna ze Starogardu Gdańskiego, o której po zakończeniu prac w 2016 roku wypowiadała się dyrektor SOSW.

- Mam nadzieję na dalszą współpracę z takimi przedsiębiorcami jak firma Smok, która była naszym wykonawcom. Jest to firma godna polecenia. Wykonanie prac jak i użyte w trakcie inwestycji materiały są jak najwyższej jakości.

Dofinansowanie z PFRON-u pokrywa około 50% kosztów kwalifikowanych, w przypadku tego etapu jest to kwota rzędu 700 tys. złotych. - Koszt tylko tego etapu doliczając jeszcze koszty nadzoru zamknie się w 2 milionach złotych. Tym ważniejszy jest dla nas fakt, że udało nam się otrzymać dofinansowanie z PFRON-u na kwotę ponad 700 tys. złotych - zaznacza starosta. - I etap realizowany był w całości z budżetu powiatu, kolejny (winda) był już współfinansowany właśnie ze środków funduszu. Jest to o tyle korzystne dla starostwa, że fundusz finansuje 50% kosztów kwalifikowanych. Jeśli mamy takie możliwości, to staramy się takowe dofinansowania pozyskać, zarówno jeśli chodzi o remont SOSW, jak i chociażby przebudowy dróg samorządowych. Staramy się skorzystać z każdej możliwości, by móc uzupełnić budżet powiatu.

Biorąc pod uwagę obecne tempo realizacji oraz możliwości finansowe powiatu wykonanie całego projektu (licząc od 2016 roku) może zająć nawet dekadę.

- Trudno wyrokować, nie sądzę, by udało się domknąć to w tej kadencji. Zakładam, że kompleksowa przebudowa całego budynku może zająć nam jeszcze 5 lat - szacuje starosta Gross.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto