MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne masowe zwolnienia w firmach w Krakowie. Teraz przede wszystkim w branży rachunkowo-podatkowej. Pracę ma stracić prawie 400 osób

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. pixabay.com
Po grupowych zwolnieniach w krakowskich korporacjach działających w branżach IT oraz technologicznej, czarny scenariusz dla pracowników szykuje się również w dużych firmach zajmujących się rachunkowością i księgowością oraz doradztwem podatkowym. Zamiar znacznej redukcji zatrudnienia zgłosiły do Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie dwa przedsiębiorstwa z tej branży, które chcą dać wypowiedzenia w sumie 350 pracownikom. Oznacza to, że za chwilę liczba osób, które straciły pracę w Krakowie w ramach masowych zwolnień w 2024 r., przekroczy 1400. To znacznie więcej niż w całym 2023 roku.

Dane z Grodzkiego Urzędu Pracy są zatrważające. Tylko w pierwszym kwartale tego roku zatrudnienie w krakowskich firmach straciło 1005 pracowników. Największe masowe zwolnienia przeprowadzono w międzynarodowych korporacjach: Aptiv Services Poland (370 osób), PepsiCo (198), Octopus Energy Kraków (317).

Fala wręczania wypowiedzeń nie skończyła się po trzech miesiącach. Jak przekazał nam Mariusz Kęsek, zastępca Działu Prawno – Organizacyjnego Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, pod koniec marca zamiar zwolnienia 135 osób zgłosiła spółka zajmująca się rachunkowością i księgowością oraz doradztwem podatkowym, a kolejne takie zawiadomienie - tym razem o planowanej redukcji zatrudnienia o 214 osób - w firmie działającej w tej samej branży wpłynęło w kwietniu. W tym samym miesiącu GUP otrzymał również informację o grupowych zwolnieniach, mających objąć 54 pracowników krakowskiej firmy z branży IT.

W okresie od 1 stycznia do 7 maja 2024 zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych zgłosiło 11 krakowskich zakładów pracy różnej wielkości. Jak przekazał nam GUP były to firmy działające w branżach:

  • realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (28 osób),
  • produkcja wyposażenia elektrycznego i elektronicznego do pojazdów silnikowych (370 osób),
  • sprzedaż hurtowa wyrobów tytoniowych (37 osób),
  • badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych (dwie osoby),
  • produkcja wyrobów tytoniowych (40 osób),
  • działalność związana z oprogramowaniem (trzy zgłoszenia, w sumie 561 osób),
  • naprawa i konserwacja maszyn (19 osób),
  • działalność rachunkowo-księgowa, doradztwo podatkowe (dwa zgłoszenia, w sumie 349 osób)

Dane Grodzkiego Urzędu Pracy – który nie udziela informacji dotyczących konkretnych pracodawców, jacy zgłosili zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych, a udostępnia tylko zestawienia tego typu planów firm w danym okresie - pokazują, że od początku tego roku straciło bądź wkrótce straci zatrudnienie w krakowskich firmach w sumie aż 1406 osób.

Dla porównania, w ubiegłym roku w ramach zwolnień masowych znalazło się w takiej sytuacji łącznie 954 pracowników (z 12 firm), a w 2022 roku – 434 (z sześciu firm).

Lawinowe zwolnienia w światowych korporacjach. Ogromne redukcje, nie tylko w branży IT

Fala tegorocznych zwolnień w krakowskich firmach rozpoczęła się w lutym w spółce Aptiv. W ciągu kilkudziesięciu minut, drogą mailową, przekazano tam wypowiedzenia ponad 200 pracownikom. Niedługo potem okazało się, że zatrudnienie w tej firmie straci znacznie więcej osób, bo zgłosiła ona do Grodzkiego Urzędu Pracy potrzebę zwolnienia w sumie 370 pracowników.

Kilka tygodni później, w drugiej połowie marca, doszło do masowych redukcji zatrudnienia w działach IT dwóch korporacji: w krakowskim biurze Usług Wspólnych PepsiCo oraz w Octopus Energy Kraków (dawnym Shell Energy Retail, części koncernu Shella), mającego biuro przy ul. Pawiej w Krakowie. Pracę straciło łącznie aż ponad 500 osób.

Bezrobocie w Krakowie w granicach 2 proc., a w Małopolsce dwukrotnie wyższe

Dane Głównego Urzędu Statystycznego oraz Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie pokazują, że na koniec marca 2024 w Krakowie było 11,2 tys. bezrobotnych, a stopa bezrobocia wynosiła 2,1 proc. (dla porównania – w styczniu 2024 – 2 proc., a w ostatnim kwartale 2023 roku – 1,9 proc.).

Natomiast takie dane dla Małopolski, to 64,5 tys. zarejestrowanych osób bezrobotnych, stopa bezrobocia – 4,4 proc. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Krakowie wynosiło na koniec marca - 245,6 tys. osób, a w skali regionu - 552,1 tys. osób.

„Ostatni kwartał 2023 roku zapisał się dla Krakowa rekordowo niską stopą bezrobocia na poziomie 1,9 proc. Tak niski wynik nie mógł utrzymywać się bez końca, a mając na uwadze kilka czynników, które jednocześnie się na siebie nałożyły, to musiały one doprowadzić do pewnych, niekoniecznie korzystnych zmian” – podało Krakowskie Obserwatorium Rynku Pracy w najnowszym komunikacie prasowym.

- Mogły mieć na to wpływ długofalowe skutki inflacji oraz znaczący wzrost kwoty minimalnej, co bezpośrednio przełożyło się na wzrost kosztów zatrudnienia pracownika i świadczonych przez firmy usług. Nieodzowną przyczyną lekkiego wzrostu stopy bezrobocia z początkiem roku kalendarzowego jest także sezonowość, ponieważ sporo działalności świadczy swoje usługi o cieplejszych porach roku. Ten ostatni trend jest obserwowany przez Grodzki Urząd Pracy od lat – zaznacza Marek Cebulak, dyrektor Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

W ocenie GUP, czynniki te mogły być powodem przeprowadzonych w Krakowie w pierwszym kwartale 2024 zwolnień grupowych. Ponadto ważnym aspektem redukcji etatów na dużą skalę może być optymalizacja procesów wewnętrznych zachodzących w firmach, która wynika z postępu technicznego lub została wymuszona kwestiami społecznymi. Nie bez znaczenia pozostaje także rozwój sztucznej inteligencji, która jest w stanie w pewnym stopniu zastąpić pracę wykonywaną przez człowieka.

- Wzrost liczby zwolnień grupowych, jaki nastąpił na początku roku, z pewnością wymaga dalszych obserwacji. Jeśli skala zjawiska pozostanie znacząca a przyrost osób bezrobotnych będzie notował niepokojące odczyty, będziemy reagować na bieżąco. Wierzę jednak, że Kraków od lat jest miejscem, które ciągle się rozwija i konkuruje o pracownika z największymi miastami nie tylko z Polski, ale i Europy. Mamy nadzieję, że jeżeli chodzi o rynek zatrudnienia, to pozostanie takim nadal – podsumowuje Marek Cebulak.

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kolejne masowe zwolnienia w firmach w Krakowie. Teraz przede wszystkim w branży rachunkowo-podatkowej. Pracę ma stracić prawie 400 osób - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto