Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Stegna. Radni spotkali się na nadzwyczajnej sesji Rady Gminy. Pojawiły się jednak wątpliwości, co do zasadności jej zwołania

Agata Gołąbek
Urząd Gminy Stegna
Na poniedziałek 28 stycznia na godzinę 7:30 zwołano sesję Rady Gminy Stegna. Niektórzy radni mieli wątpliwości, czy termin i sposób zwołania spotkania jest prawidłowy.

Podczas obrad radni mieli zająć się kwestią zmiany budżetu gminy Stegna na 2019 rok.
Samorządowcy spotkali się w sali urzędu w poniedziałkowy poranek.

Swoje wątpliwości co do faktu zwołania sesji nadzwyczajnej, a także do tego, iż radni otrzymali od przewodniczącego Rady Gminy Stegna zawiadomienia o sesji w piątek 25 stycznia, a już w poniedziałek 28 stycznia o godzinie 7:30 powinni stawić się w sali obrad, zgłosił radny Maciej Makowski.

- Wątpliwości budzi nie tylko fakt zwołania przez przewodniczącego Radny Gminy sesji nadzwyczajnej. Kolejną wątpliwość budzi sposób zawiadomienia i właściwość wyznaczonego terminu sesji. Radni informację o terminie sesji nadzwyczajnej, zwołanej na poniedziałek, otrzymali w poprzedzający go piątek przed godziną 11. Niespodziewane zawiadomienie z terminem wypadającym po weekendzie, nie daje radnym czasu na zapoznanie się z przesłanymi materiałami i zajęciem merytorycznego stanowiska w sprawie - mówił Maciej Makowski.

Radny wyraził także nadzieję, że absencja trzech radnych nie wpłynie na ocenę ich pracy.

- Sesja została zwołana prawidłowo, przez przewodniczącego Rady Gminy, na wniosek wójta gminy Stegna. Jest to zgodne zarówno z ustawą, jak i ze statutem naszej gminy, który jest dokumentem, organizującym naszą pracę - tłumaczył przewodniczący Mariusz Ogrodowski.

- Sesja odbywa się w poniedziałek, ponieważ pani wójt chciała, abyśmy mogli skorzystać z pomocy prawnej, która działa dzisiaj.

Przewodniczący poprosił obecnego na sali obrad mecenasa, o wyjaśnienie, czy sesja rzeczywiście odbywa się zgodnie z prawem. - Sesja została zwołana na wniosek wójta w trybie art. 20 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym, który mówi wyraźnie, że na wniosek wójta przewodniczący może zwołać sesję, która musi odbyć się w terminie 7 dni od momentu, w którym wniosek został przedłożony przewodniczącemu - wyjaśnił mecenas. - Nie widzę tutaj żadnego uchybienia, z powodu nieużycia słowa nadzwyczajna w tytule. Zgadzam się jednak z panem radnym, że taka sesja powinna być zwoływana w ważnych sprawach.

Głos zabrała również wójt, Ewa Dąbska, która wnioskowała o zwołanie sesji. - Nie ukrywam, że jestem trochę zdziwiona takim podejściem do sprawy, bo widzę, że nie wszystkich radnych interesuje kwestia pomocy gminie i rozstrzygnięcia ważnych dla gminy spraw. Takich sesji nie zwołuje się, aby dezorganizować państwa pracę, tylko dlatego, że wymaga tego ważność sprawy.

Niecierpiąca zwłoki kwestia, o której radni mieli zadecydować na sesji, dotyczyła finansów gminy.

- Ponad dwa lata temu otrzymaliśmy dofinansowanie o wartości około 6 mln złotych na termomodernizację obiektów gminnych. Procedura ta trwała około 6 lat i w tej chwili jesteśmy na etapie końcowym. Działania były podzielone na dwa etapy. Pierwszym z nich była termomodernizacja obiektów gminnych. Kolejną kwestią jest termomodernizacja ośrodków zdrowia, którą chcieliśmy rozpocząć w ubiegłym roku. Nie udało nam się to, ponieważ jak wiadomo, wnioski składa się z reguły kilka lat wcześniej, więc koszty rosną.

Wójt dodała również, że w poprzedni samorząd nie był w stanie zwiększyć wartości zamówienia. Kolejny przetarg gmina ogłosiła więc w grudniu 2018 roku. Magistrat chciałby go rozstrzygnąć, ale brakuje środków finansowych.

Główną przyczyną, dla której Ewa Dąbska poprosiła o spotkanie z radnymi, była możliwość złożenia do wniosku o dofinansowanie. Taki dokument miał trafić do jednostki finansującej, a w jego treści miała znaleźć się prośba o zwiększenie wartości przedmiotu zamówienia. Termin złożenia takiego wniosku upływał 1 lutego.

- W związku z tym muszę rozstrzygnąć przetarg, podpisać umowę i dopiero złożyć wniosek o to dofinansowanie - tłumaczyła wójt gminy Stegna.

Podczas głosowania, 11 radnych zagłosowało za przyjęciem obu uchwał. Jeden radny zagłosował "przeciw". Obie uchwały zostały przyjęte.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto