Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektryczne hulajnogi i stacje ładowania pojazdów w Nowym Dworze Gdańskim?

Patryk Philipp
Patryk Philipp
zdj. ilustracyjne/ Szymon Starnawski
Do końca maja firma ,,Centrum Funduszy UE” z Torunia przygotowuje projekt strategii i możliwości rozwoju elektromobilności dla powiatu nowodworskiego. Raport ma pomóc zdiagnozować potrzeby mieszkańców oraz wskazać samorządowi najkorzystniejsze rozwiązania. W tym celu mieszkańcy mogą wyrazić swoje zdanie w ankiecie.

W 2018 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyznaczył wszystkim samorządom zadanie wspierania rozwoju elektromobilności. Celem tego typu działań jest przede wszystkim poprawa czystości powietrza oraz zmiana przyzwyczajeń transportowych mieszkańców. Wprowadzone zmiany mają wpłynąć na jakość życia i zdrowia mieszkańców oraz poprawić turystyczną atrakcyjność miejscowości.

Elektromobilność w powiecie nowodworskim

W 2019 roku Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Gdańskim otrzymało od Narodowego Funduszu 50 tys. zł dotacji, które w całości pokryły planowane koszty przygotowania planu strategii rozwoju elektromobilności. W zeszłym roku w przetargu wybrano firmę ,,Centrum Funduszy UE” z siedzibą w Toruniu. Firma zewnętrzna do końca maja 2021 roku zobligowana jest przygotować odpowiedni raport. Jakie czynniki są brane pod uwagę?

- W ramach przygotowywania raportu firma między innymi opisuje za pomocą dostępnych źródeł jakość powietrza czy emisję spowodowaną naszą komunikacją. Bardzo ważną rolę odgrywa również ankieta skierowana do mieszkańców naszego powiatu. Dzięki niej mieszkańcy mogą zgłosić uwagi oraz określić swoje potrzeby

- mówi Magda Woźniak ze Starostwa Powiatowego w Nowym Dworze Gdańskim

Należy tu zaznaczyć, że wydany raport nie będzie w tym momencie dla starostwa obligatoryjny. Samorząd nie ma więc na ten moment obowiązku wprowadzenia jakiegokolwiek z zaproponowanych rozwiązań. Nie wiemy jednak jakie kolejne zadania w przyszłości zleci samorządom Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czym jest elektromobilność jakie mamy perspektywy?

W ramach opracowywanego raportu zdiagnozowane zostaną aktualne potrzeby mieszkańców oraz deficyty na terenie powiatu wraz z określeniem możliwych kierunków rozwoju powiatu w sektorze nowoczesnego transportu i komunikacji. Elektromobilność obejmuje ogół zagadnień związanych ze stosowaniem i użytkowaniem pojazdów z napędem elektrycznym.

Możemy zakładać, że powiat nowodworski pójdzie w ślady swoich lepiej zurbanizowanych sąsiadów. Podstawowym założeniem wypływającym z podobnych zadań realizowanych przez inne samorządy jest poprawa jakości komunikacji miejskich i PKS, zapewnienie rozbudowy struktur ładowania pojazdów elektrycznych (na dziś w powiecie właściwie nieobecnych) oraz dostępu mieszkańców do tego typu urządzeń. Do realizacji podobnych zadań już dziś szykuje się Gdańsk i nie chodzi tu wyłącznie o rozbudowę infrastruktury.

- Są to zarówno rozwiązania infrastrukturalne, jak i rozwiązania miękkie, które usprawniają sposób przemieszczania się pasażerów, powodują zmianę przyzwyczajeń komunikacyjnych i zmianę korzystania z różnych środków transportu - mówiła dla samorządowego portalu ,,Gdańsk.pl” Magdalena Szymańska, koordynatorka ds. elektromobilności z UM w Gdańsku.

W czerwcu opublikowany raport wykaże jakie rozwiązania zalecane są dla naszego powiatu czy będą one jednak wdrażane w życie? O to w niedalekiej przyszłości zapytamy naszych samorządowców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto