Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Sołtysa w Szamotułach. SzOK zaprosił do wspólnego świętowania gospodynie i gospodarzy wsi

Magda Prętka
Magda Prętka
Artystyczne pierniki, serdeczne życzenia, rozmowy i cudowna muzyka. Sołtyski oraz sołtysi z gminy Szamotuły wspólnie obchodzili swoje święto w Szamotulskim Ośrodku Kultury

Dzień Sołtysa w Szamotułach

Choć na przestrzeni lat zmieniał się zakres ich obowiązków, zmieniały się potrzeby, którym należało sprostać, a problemów i nowych wyzwań nie brakowało, ich rola i znaczenie w społeczności lokalnej pozostały niezmienne.

Sołtyski i sołtysi zawiadują życiem codziennym wsi, dbając o ich rozwój, poniekąd również je kształtując. Przy wsparciu rad sołeckich, nierzadko także Kół Gospodyń Wiejskich, Ochotniczych Straży Pożarnych i stowarzyszeń, podejmują szereg inicjatyw mających na celu integrację mieszkańców i mieszkanek, kultywowanie historii i tradycji, a przede wszystkim zaś zmienianie małych ojczyzn na lepsze. Drzemie w nich ogromny duch pracy społecznej.

Późnym sobotnim popołudniem 11 marca mówił o tym Piotr Michalak – dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury, który w związku z przypadającym wówczas Dniem Sołtysa zaprosił do wspólnego świętowania gospodynie i gospodarzy wsi z terenu gminy Szamotuły wraz z wspierającymi ich członkami i członkiniami rad sołeckich. Choć z uwagi na obowiązki nie wszystkie z zaproszonych osób do SzOK-u mogły dotrzeć, spotkanie stało się miłym wyrazem docenienia zaangażowania sołtysek i sołtysów w życie regionu.

Życzenia dla sołtysek i sołtysów

Witając gości Michalak zwracał uwagę na istotę pracy społecznej na terenach wiejskich, która choć nie należy do łatwych, wymaga poświęceń, sporego wkładu czasu i energii, to jednak trudno przecenić jej wartość. Tym samym dziękował za pozytywny odzew wobec wszelkich inicjatyw i wydarzeń organizowanych przez SzOK na wsiach, bądź z udziałem ich przedstawicieli i przedstawicielek w mieście.

Do serdecznych życzeń pomyślności i wytrwałości w codziennych działaniach dołączył upominki w formie pięknych pierników z motywem haftu szamotulskiego, który – jako dziedzictwo kulturowe regionu – ośrodek stara się promować przy każdej możliwej okazji.

Plany na kolejne miesiące

Spotkanie równocześnie stało się pretekstem do przybliżenia planowanych w kolejnych miesiącach przez SzOK imprez. I tak, latem na tereny wiejskie po raz kolejny wyleci OSA – Objazdowa Scena Artystyczna, ośrodek nadal wspierać będzie też sołeckie festyny i pikniki. Nową propozycją natomiast jest organizacja klimatycznych spotkań przy ognisku z muzyką akustyczną i wspólnym śpiewem. Jeśli pomysł ów spotka się z akceptacją społeczności wsi, wydarzenia tego typu będą odbywać się wieczorami w cieplejsze miesiące.

Plan na kwiecień obejmuje z kolei tradycyjny Pokaz Stołów Wielkanocnych z udziałem Kół Gospodyń Wiejskich. Decyzja dotycząca lokalizacji imprezy należała do gości. Piotr Michalak zasugerował, że wzorem Jarmarku Bożonarodzeniowego, wydarzenie mogłoby odbyć się na zrewitalizowanym Rynku w Szamotułach (w ubiegłym roku był to teren Muzeum Zamku Górków) z wykorzystaniem stylizowanych stoisk znanych z Jarmarku Szamotulskiego. Biorąc jednak pod uwagę ostatnie psikusy pogody, poddał pod rozwagę gości możliwość umiejscowienia imprezy w auli Zespołu Szkół nr 3 w Szamotułach. Sołtyski i sołtysi zgodnie jednak przyznali, że to centrum miasta nada imprezie wyjątkowy klimat, a pogoda z pewnością dopisze.

Koncert i rozmowy towarzyskie

Niezwykle miłą atmosferę spotkania dopełnił koncert Joanny Hordko i Jacka Cieplińskiego, którzy uraczyli publiczność pięknym wykonaniem utworów polskiej i światowej sceny muzycznej. Świętowanie Dnia Sołtysa upłynęło zatem pod hasłem cudownego brzmienia i rozmów towarzyskich. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku.

Warto zaznaczyć, że w gminie Szamotuły działa 25 sołectw. Z powodzeniem zawiadują nimi zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Co ciekawe – pań jest więcej! W sumie na czele wsi stoi 13 kobiet i 12 mężczyzn. Niektóre z tych osób funkcję sołtysa/sołtyski pełnią pierwszą kadencję. Są jednak i takie, które związały z nią znaczną część swojego życia. To m.in. Zenon Lewandowski – gospodarz Krzeszkowic, który sołtysem jest już od 32 lat oraz Jerzy Najderek stojący na czele Baborówka od lat 23.

Warty podkreślenia jest też fakt, że w gronie tym nie brakuje i osób, które realizują się także w pracy samorządowej. Bernadeta Markiewicz – sołtyska Mutowa sprawuje funkcję radnej powiatowej, a wspomniany już Jerzy Najderek oraz Lucjan Ratajczyk – gospodarz Otorowa zasiadają w Radzie Miasta i Gminy Szamotuły.

Wszystkim sołtyskom i sołtyskom my także składamy serdeczne życzenia, kibicując kolejnym, wspaniałym inicjatywom podejmowanym na rzecz społeczności wiejskich.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto