Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Krynicę Morską czekają przedterminowe wybory? Jest prawomocny wyrok dla burmistrza nadmorskiej miejscowości

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
grafika J.B
Sąd Okręgowy w Gdański wydał 28 kwietnia 2022 r. wyrok w sprawie dotyczącej przekroczenia uprawnień przez burmistrza Krynicy Morskiej. Zarzuty są związane z budową Centrum Sportowo – Rekreacyjnego. Sąd potwierdził winę, wyrok jest prawomocny. To oznacza zmianę na stanowisku burmistrza nadmorskiego miasta.

Przypomnijmy - Prokuratura Rejonowa w Malborku prowadziła dochodzenie dotyczące przekroczenia przez burmistrza uprawnień podczas realizacji inwestycji pod nazwą „Budowa Centrum Sportowo-Rekreacyjnego przy ulicy Rybackiej w Krynicy Morskiej”. Jest to największy tego typu obiekt na Mierzei Wiślanej, zajmuje on powierzchnię prawie 22 tys. metrów kwadratowych.

Prace związane z jego budową rozpoczęły się jesienią 2017 roku. Otwarcie obiektu miało miejsce w październiku 2018 roku. Na jego terenie powstały między innymi boisko wielofunkcyjne o powierzchni blisko 100 metrów kwadratowych, dwa korty tenisowe oraz tor rowerowy o powierzchni 180 metrów kwadratowych. Na terenie Centrum Sportowo-Rekreacyjnego znajdują się też urządzenia do uprawiania “street workout”, siłownia plenerowa, boisko do gry w boule, plac zabaw dla dzieci o powierzchni ponad 500 metrów kwadratowych oraz altana grillowa.
Zakres inwestycji obejmował ukształtowanie powierzchni terenu, w tym roboty ziemne, utwardzenia powierzchni gruntu, ogrodzenia terenu, oświetlenia terenu z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii, budowę budynku do obsługi centrum posiadającego pomieszczenia magazynowe, handlowe i sanitariaty, instalację elementów małej architektury oraz posadzenie zieleni. Koszt inwestycji wyniósł ponad 3,6 mln złotych.

Do czynów objętych zarzutami doszło w listopadzie i grudniu 2018 roku. Dwa zarzuty dotyczą przekroczenia uprawnień i podrobienia dokumentów w zakresie rzeczywistej daty ich sporządzenia. Pierwszy dokument to aneks do umowy o realizację wyżej wskazanej inwestycji, drugi dokument to odpowiedź na zgłoszenie gotowości do odbioru robót budowlanych objętych umową o wykonanie wyżej wymienionej inwestycji. - informowała wówczas Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Według prokuratury miało również dojść do nakłaniania do popełnienia przestępstwa. Burmistrz miał namawiać do tego wykonawcę inwestycji przy ulicy Rybackiej. - Dwa kolejne zarzuty dotyczą nakłaniania do popełnienia przestępstwa innej osoby - prowadzącego działalność gospodarczą (wykonawcy inwestycji) do podrobienia wyżej wskazanych dokumentów. Piąty zarzut dotyczy niedopełnienia obowiązków w zakresie należytej weryfikacji prac wynikających z umowy i podpisanie protokołu zdawczo odbiorczego końcowego odbioru robót, pomimo że nie wszystkie objęte umową roboty zostały wykonane.

Sąd Rejonowy w Malborku wyrokiem z 29 września 2021 r. wymierzył oskarżonemu Krzysztofowi S. karę 8 miesięcy pozbawienia wolności, której wykonanie warunkowo zawiesił na okres próby wynoszący 2 lata. Nadto Sąd orzekł wobec oskarżonego zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych na okres 3 lat i wymierzył mu karę grzywny w wysokości 100 stawek dziennych, przy określeniu wysokości jednej stawki na kwotę 100 złotych – informował o decyzji sądu Tomasz Adamski, rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Burmistrz Krynicy Morskiej tak komentował wyrok wydany przez Sąd Rejonowy w Malborku

Wyrok uważam za niesprawiedliwy, który nie odzwierciedla danej sprawy. Wszystkie moje działania były wykonywane dla dobra miasta Krynica Morska i jego mieszkańców i oczywiście będę się odwoływał, gdyż według mojej oceny nie zrobiłem nic złego.

Sprawa znalazła swój finał w Sądzie Okręgowym, który w dniu 28 kwietnia 2022 r. wydał ostateczny wyrok w tej sprawie.

Sąd Okręgowy w Gdańsku wyrokiem z dnia 28 kwietnia 2022 roku zmienił zaskarżony wyrok, wymierzając oskarżonemu karę grzywny w wysokości 350 (trzysta pięćdziesiąt) stawek dziennych, ustalając wysokość jednej stawki dziennej na 100 (sto) złotych. W pozostałej części zaskarżony wyrok utrzymano w mocy, w tym  zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych orzeczony na okres 3 (trzech) lat - informuje Tomasz Adamski, rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Gdańsku w wypowiedzi dla info. elbląg

W rozmowie telefonicznej przeprowadzonej po wydaniu wyroku Burmistrz Krynicy Morskiej
powiedział:

„Moje wszystkie działania związane były z troską o rozwój Krynicy Morskiej. Starałem się, aby miasto pięknie się rozwijało, cieszyło mieszkańców i przyciągało do nas, jak najwięcej turystów”.

Wygaśnięcie mandatu wójta (burmistrza, prezydenta miasta) następuje m.in. na skutek:
naruszenia zakazów łączenia funkcji wójta z wykonywaniem funkcji lub prowadzenia działalności gospodarczej.
Jeśli burmistrz Krynicy Morskiej straci mandat możliwe są następujące rozwiązania — przedterminowe wybory lub wprowadzenie na jego stanowisko komisarza wyznaczonego przez Prezesa Rady Ministrów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krynicamorska.naszemiasto.pl Nasze Miasto