Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biurowiec po PBRolu zdewastowany - patowa sytuacja trwa.

Jagoda Bilicka
Jeszcze kilkanaście lat temu w Nowym Dworze Gdańskim z dużym powodzeniem funkcjonowało kilkanaście zakładów pracy. Wszystko zmieniło się po transformacji gospodarczej w 1989 r, kiedy wszedł w życie tzw. plan Balcerowicza. Istotną cechą tych reform był ich gwałtowny charakter, szybkie decyzje i działania nastawione na doraźny efekt. Skutkiem końcowym tego planu był upadek wielu zakładów. Taki los spotkała m.in. nowodworskie Przedsiębiortwo Budownictwa Rolniczego czyli tzw. PBRol.

Wiele zakładów zostało sprywatyzowanych, inne upadły z powodu braku zamówień, a kolejne nie poradziły sobie w nowej sytuacji gospodarczej. Na terenie Nowego Dworu Gdańskiego, co zapewne jeszcze niektórzy Czytelnicy pamiętają, funkcjonowały m.in. takie zakłady : POM (Państwowy Ośrodek Maszynowy), BOPO ( Biuro Obsługi Placówek Oświatowych), Spółdzielnia Pracy “Renoma”, STW ( Spółdzielnia Transportu Wiejskiego), ŻPD ( Żuławskie Przedsiębiorstwo Drogowe), Bóbr Spółka z o.o , WPHW ( Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnetrznego), PSS Społem ( Powszechna Spółdzielnia Spożywców), ABK (Administracja Budynków Komunalnych), ZEAS ( Zespó Ekonomiczno – Administracyjny Szkół) i jeszcze wiele innych zakładów, a wśród nich PBRol, którego tzw. biurowiec znajdował się przy ulicy Przemysłowej, przy wylocie na Marzęcino.
Po likwidacji przedsiebiorstwa budynek i grunt na Przemysłowej wróciły do gminy. Uchwałą rady z marca 1992 r. majątek został przeznaczony do dzierżawy. Gmina pozostawała właścicielem gruntu, przyszły dzierżawca stawał się użytkownikiem wieczystym budynku i powinien wnosić opłatę na rzecz gminy. Do przetargu stanęło kilku oferantów, wygrała Spółdzielnia Pracy “Gedania” (później również zlikwidowana).
Kolejna transakcja odbyła się na rynku wtórnym. Prawo użytkowania wieczystego uzyskało Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe “Eltex”. Jednak w akcie notarialnym zostały wpisane osoby fizyczne, a nie przedsiębiorstwo.
Gmina co jakiś czas wysyłała do użytkowników wieczystych pisma z aktualizacją stawki opłat zgodnie z operatem szacunkowym. Użytkownicy wnosili protest do sądu i Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Protest został odrzucony jako bezzasadny.
Od kilkunastu lat użytkownicy nie wykonają żadnych działań z budynkiem i terenem po byłym PBRolu. Mimo wezwań i monitów pozostaja dłużnikiem wobec Urzędu Miejskiego.
Gmina nie miała prawa pierwokupu z powodu braku takiego zapisu w dokumentach i braku umocowań prawnych. Budynek bezsensownie niszczeje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto