Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Apolonia Górska i Kazimierz Mazgaj z powiatu mogileńskiego dostali medal Marszałka Województwa

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Stulatkowie Apolonia Górska i Kazimierz Mazgaj otrzymali medal Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.
Stulatkowie Apolonia Górska i Kazimierz Mazgaj otrzymali medal Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Andrzej Goiński dla UMWKP/archiwum rodzinne
W gronie stulatków uhonorowanych Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego znaleźli się mieszkańcy powiatu mogileńskiego: Apolonia Górska i Kazimierz Mazgaj. Otrzymali oni medal Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

- Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności - powiedział marszałek Piotr Całbecki.

Apolonia Górska

Stulatka Apolonia Górska urodziła się Łopiennie (województwo Wielkopolskie), jako jedno z pięciorga dzieci Marty i Bolesława Płucińskich. Jej ojciec był Powstańcem Wielkopolskim. W Łopiennie skończyła szkołę podstawową. Była harcerką, dbała o to, by członkowie zastępu zdobywali nowe stopnie, sprawności i osiągali wysokie wyniki w szkole. Harcerstwo dawało jej radość i satysfakcję, realizowała się jako zastępowa.

W czasie drugiej wojny światowej pracowała u miejscowego gospodarza. Warto wspomnieć, że w gospodarstwie pracowała od 15 roku życia.

Okres okupacji niemieckiej spędziła na służbie u miejscowego gospodarza. Pracowała w gospodarstwie od piętnastego roku życia.

Za mąż wyszła w 1945 roku. Jej mąż Edmund był malarzem pokojowym, druhem straży pożarnej i muzykiem w gminnej orkiestrze. Wspólnie żyli 55 lat, aż do śmierci pana Edmunda w 2000 roku. Seniorka pracowała w Gminnej Spółdzielni w Janowcu Wielkopolskim.

Pani Apolonia ma trzech synów: Zbigniewa, Władysława i Bogusława oraz dwie córki: Jadwigę i Danutę. Doczekała się piętnaściorga wnucząt i dwanaściorga prawnucząt.

Hobbystycznie zajmowała się krawiectwem, dziewiarstwem i Haftem

- Najbliżsi podziwiają jej zdolności organizacyjne i kompetencje ekonomiczne. Szczególnie uwidaczniające się w prowadzeniu gospodarstwa domowego i przydomowego ogrodu. Jeszcze niedawno pielęgnowała krzewy, drzewa owocowe i warzywa - informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Mieszka w Ostrowie (powiat mogileński).

Kazimierz Mazgaj

Także w Ostrowie mieszka kolejny stuletni laureat medalu Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, Kazimierz Mazgaj.

- Pan Kazimierz kultywował tradycje rodzinne i poświęcił się rolnictwu. Prowadził gospodarstwo, uprawiał głównie jęczmień, zboże, pszenicę i owies. Na ich ziemi nigdy nie brakowało buraków i ziemniaków. Mieli także zwierzęta gospodarskie i ule. Hodował konie, lubi oglądać zawody jeździeckie. Senior nie wyobraża sobie dnia bez szklanki mleka od swoich krów. Uwielbia miód i wszystko co słodkie - torty, kremy, ciastka i czekoladę - informuje Beata Krzemińska z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Kazimierz Mazgaj urodził się 6 lutego 1924 roku w Gaju, w powiecie mogileńskim. Szkołę podstawową ukończył w Ostrowie. Wojnę spędził w domu. W maju 1945 roku został zaciągnięty do wojska, a do rezerwy przeniesiono go 1 kwietnia 1949 roku. W tym samym roku ożenił się z Zofią. Przeżyli razem 50 lat. Wychowali troje dzieci i doczekali się jedenaściorga wnuków i szesnaściorga prawnuków. Nestor rodu jest dumny ze swojej rodziny.

Pan Kazimierz przez 35 lat był strażakiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrowie.

- W wolnym czasie dużo radości dawało mu pływanie w okolicznym jeziorze. Aktywność fizyczna, przebywanie na świeżym powietrzu i zdrowe, pozbawione chemii jedzenie są źródłem jego siły i energii. Senior niedawno wygrał walkę z koronawirusem - dodaje Beata Krzemińska.

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w najbliższym czasie kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: [email protected]. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto