Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

70 lat Żuławskiego Ośrodka Kultury w Nowym Dworze Gdańskim. Został otwarty 19 lutego 1950 r.

Redakcja
Żuławski Ośrodek Kultury w Nowym Dworze Gdańskim obchodzi 70 urodziny. Tak wyglądał na pocztówce z lat 70 XX w.
Żuławski Ośrodek Kultury w Nowym Dworze Gdańskim obchodzi 70 urodziny. Tak wyglądał na pocztówce z lat 70 XX w. Archiwum
Wszystkimi szosami i drogami wiodącymi do Nowego Dworu na Żuławach, już od wczesnego rana suną samochody, autobusy, bryczki i chłopskie wozy. l jak Żuławy Żuławami, nigdy nie było tu takiego ruchu! Walą ludziska, jak na wielkie święto. I rzeczywiście, nie byle jakie święto obchodzą dziś Żuławy - pisała 70 lat temu Bronisława Dylska w "Dzienniku Bałtyckim". To fragment relacji z otwarcia miejsca, noszącego dziś nazwę Żuławski Ośrodek Kultury.

Ośrodek Kultury w Nowym Dworze Gdańskim był pierwszym, nowo otwartą tego typu placówką w powojennej Polsce. Ośrodek Kultury zajął miejsce tzw. Domu Ludowego, który w niemieckim Tiegenhofie powstał jako miejsce spotkań m.in. NSDAP.

19 lutego 1950 r. odbyło się jego uroczyste otwarcie. Dziś mija dokładnie 70 lat od tamtego wydarzenia.

- Zniszczonemu wojną krajowi nie łatwo przychodzi odbudowa i rozbudowa. A jednak wciąż idziemy naprzód, a jednak Żuławy w niespełna 5 lat zostały prawie całkowicie zagospodarowane - mówił 19 lutego 1950 r. minister kultury i sztuki Stefan Dybowski, który otwierał w Nowym Dworze Ośrodek Kultury. - Równolegle z odbudową gospodarczą idzie troska o oświatę i kulturę świata pracy. Rozbudowuje się radiofonię, biblioteki publiczne i gminne, rosną nakłady książek, rozwija się czytelnictwo i prasa. Dom Kultury w Nowym Dworze jest pierwszym wielkim krokiem w tym kierunku. Oddaję go w serdeczną opiekę miejscowemu społeczeństwu. Bawcie się tutaj, dokształcajcie, pozwijajcie swoje talenty. Tym, którzy okażą specjalne zdolności, zapewnimy pomoc i opiekę państwa. Nie przepadnie i nie zmarnuje się w Polsce Ludowej ani jeden Janko Muzykant!

Trwa remont Żuławskiego Ośrodka Kultury w Nowym Dworze Gdańskim. Jakie są postępy prac? Zobaczcie!

Trwa remont Żuławskiego Ośrodka Kultury w Nowym Dworze Gdańs...

"Dziennik Bałtycki" poświęcił otwarciu Ośrodka Kultury artykuły w dwóch wydaniach. Pierwszy, który ukazał się 19 lutego 1950 r. zapowiadał uroczyste otwarcie, zawierał też porady dotyczące dojazdu do żuławskiego miasta.

- Dojazd z Gdańska: Poza normalną niedzielną komunikacją kolejową i autobusową odjedzie o godz. 12 sprzed Dworca Głównego w Gdańsku specjalnie podstawiony autobus dla zaproszonych gości (na ograniczoną ilość miejsc). który powróci do Gdańska wieczorem. Opłata za przejazd obejmuje podróż w obie strony - czytamy w archiwalnym wydaniu.

Z relacji, która ukazała się w gazecie 21 lutego 1950 r., wiemy jaki przebieg miała impreza otwarcia.

- Długo i serdecznie oklaskiwano doskonałe występy orkiestry żuławskiej, po polarny kaszubski chór ludowy z Kościerzyny, artystycznie wykonane piosenki chóru rewelersów sopockiej Centrali Mięsnej (dziś ŻOK ma swoich własnych Rewelersów -red), małych akordeonistów i doskonałych „Dalmorowiczów" z Gdyni. Najgoręcej przyjęto jednak zespoły miejscowej młodzieży, które zaprezentowały tańce kaszubskie, kujawiaki i mazury, brawami powitano żuławskie zespoły recytatorskie. - Nie będzie nasz dom stać pustką! — mówili młodzi ucznio wie okolicznego Liceum Rolniczego. - O, nie będzie! - wtórowali im starzy gospodarze miejscowi - pisała w lutym 1950 r. Bożena Dylska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto