Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7@Night - zobacz krakowskie synagogi nocą

Redakcja
Marek Ciuła. arch. MM
W nocy z 8 na 9 czerwca po raz trzeci krakowskie synagogi otworzą się na zwiedzających, w ramach akcji Noc Synagog.

Synagoga kojarzy się z miejscem kultu, jednak dla społeczności żydowskiej jest to także, a może przede wszystkim miejsce spotkań, gdzie gromadzi się na wspólnej modlitwie, nauce, zabawie. Po II wojnie światowej w Krakowie zachowało się ich 7 i choć może się wydawać, że to niedużo, w rzeczywistości krakowski Kazimierz to jedno z niewielu miejsc w Europie z takim zagęszczeniem świątyń.

Przyszłość zanurzona w przeszłości

7@nite Synagogi nocą to połączenie tradycji z nowoczesnością. W zabytkowych synagogach będzie można poznać, zobaczyć i poczuć współczesną kulturę, sztukę i życie codzienne społeczności żydowskiej w Polsce. Organizatorzy stawiają na młodych artystów, którzy korzystając z nowoczesnych form wyrazu i technologii będą pokazywać dzisiejszych Żydów, Kazimierz i Kraków.

Jerozolima jakiej nie znacie

W ciągu jednej nocy do dyspozycji zwiedzających oddanych zostanie 7 unikatowych w skali światowej synagog z 7 różnymi programami.W tym roku tematem przewodnim jest Jerozolima - miasto wielu kultur, tradycji. Tradycyjny cel pielgrzymek ze wspaniałą zabytkową architekturą, ale także stolica nowoczesnego państwa.

- Nieprzypadkowo wybraliśmy żółty jerozolimski hydrant jako symbol naszego programu. To jeden z elementów miasta, nieoczywisty i zaskakujący i taka też będzie tegoroczna edycja 7@nite. Synagogi nocą 2013. Zwróciliśmy uwagę na szczegóły, detale, które nam wydały się ważne i które według nas stanowią jeden z licznych elementów opowieści o mieście - tłumacza organizatorzy.

Program

22.00
Uroczysta Hawdala na dachu JCC Kraków (ul. Miodowa 24)

22.15
Otwarcie Synagog dla publiczności

Synagoga Stara FEEL

Poszukując uniwersalnej definicji miasta organizatorzy odwołują się do poezji. Spośród wielu wierszy poświęconych Jerozolimie wybrali kilkanaście, które ich zdaniem pokazują rożne oblicza miasta i poprosili ludzi kultury związanych z Krakowem by je przeczytali. Na ich interpretacje nałożono dźwięki miasta, ruchome obrazy i zapachy. Powstała multimedialna i interaktywna opowieść o mitycznej i realnej Jerozolimie, którą będzie można poczuć. Dosłownie i w przenośni.

Synagoga Wysoka MOVE

W Synagodze Wysokiej wyruszymy na wirtualny spacer po mieście. Punktem odniesienia symbolicznej wędrówki będzie 7 bram Jerozolimy. Wokół nich artyści snuć będą unikatową opowieść wykorzystując multimedialne środki artystyczne i komunikacyjne tworząc uniwersalny i metaforyczny przekaz. To będzie spacer pełen niespodzianek.

Synagoga Izaaka IMAGINE

Jerozolima to święte miasto dla trzech wielkich religii monoteistycznych. Miasto, gdzie wedle przekazów mieszka Bóg. I choć dziś nie ma już Świątyni, to nadal jest ona najważniejszym miejscem w mieście. Czym jest Świątynia i czym jest mur zachodni zwany Ścianą Płaczu, dowiecie się w Synagodze Izaaka.

Synagoga Remu DISCOVER

Czy jest jakieś miasto na świecie, które można nazwać na 70 różnych sposobów? Tylko jedno. Nazwać oznacza poznać. Czy poznając wszystkie 70 nazw Jerozolimy uda się nam odkryć, czym jest to miasto?

Synagoga Tempel LISTEN

Jerozolima to nie tylko miasto religijne. Ma ona także swoje drugie oblicze. Żywe, kolorowe, radosne, które można poznać i usłyszeć w okolicach Yafo - centrum nowego miasta, pełnego uroczych kawiarni. Jerozolima jest pełna muzyki, należy tylko umieć słuchać. Tutaj tworzy Asaf Avidan, tutaj swoja muzykę grają członkowie zespołu Shtar. Ortodoksyjnie religijni rockmeni, którzy mieszają indie-rocka z hip hopem i funky. Energetyczna mieszanka, która porwie wszystkich do tańca.

Synagoga Kupa LOOK

Jerozolima to miasto, które należy zobaczyć. Stare fotografie zestawione z nowymi, pokazują jak niewiele się zmieniło, a jednocześnie jak bardzo jest inne. Fotografie pozwalają zobaczyć miasto z perspektywy chwili. Czasami, dzięki fotografiom wydaje się, że chwila ta trwa znacznie dłużej.

Synagoga Poppera CREATE

Każdy ma swoja opowieść o Jerozolimie i każdy będzie mógł stworzyć swoja Jerozolimę. Wedle własnego uznania i własnej wyobraźni. W Synagodze Poppera pomalujemy Jerozolimę na wszystkie możliwe kolory. Stworzymy żywy i barwny kolaż miasta. Starym murom nadamy nowe barwy.

Program towarzyszacy:

JCC Kraków
Wystawa Jerozolima – Światło ze Wschodu

Wystawa przygotowana przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny oraz Ambasadę Izraela w Warszawie ukazuje Jerozolimę z podwójnej perspektywy – kościoła chrześcijańskiego oraz współczesnego państwa izraelskiego. Wystawa „Jerozolima – Światło ze Wschodu” pokazuje odwiedzającym najważniejsze miejsca związane z Kościołem prawosławnym w Jerozolimie, a także przedstawia miasto jako gościnną, nowoczesną i wielokulturową stolicę Izraela.

Żydowskie Muzeum Galicja
Kachol oraz muzyczna podróż do serca Jerozolimy – dzielnicy Stu Bram

Żydowskie Muzeum Galicja po raz drugi zaprasza na niesamowite i szalone warsztaty taneczne prowadzone przez zespół Kachol, a potem – na wyjątkowa podróż do serca Jerozolimy i dzielnicy Stu Bram. Żywe połączenie różnych stylów muzycznych wraz z wizualizacjami wykorzystującymi fotografie jednego z najsławniejszych izraelskich fotoreporterów: Gila Cohena Magena, którego wystawa “W kręgu chasydów” będzie prezentowana w Muzeum.

Raj dla odniebienia

Hamsa hummus & music (Miodowa 41)

od 18:00 – Vege grill (smażymy falafele na świeżym powietrzu)
od 21:00 – DJ Gretzky – Garden Party do rana (funk-house-oldschool-brokenbeats)

Dziedziniec Synagogi Izaaka

22.30 – Prawdziwy jerozolimski falafel

JCC Kraków

22. 30 – Smaki Jerozolimy

Niedziela z 7@NITE

Synagoga Tempel, 9 czerwca 2013 r. godz.; 19:00

W tym roku impreza przeciągnie się do niedzieli. W Synagodze Tempel zaplanowano radosne zakończenie tegorocznej edycji i musical „Cuda rebego”.

Muzycznie opowiedziane dzieje żydowskiej rodziny Pipmanów z małego miasteczka Brody. Żydowska historia i obyczajowość w pigułce. Musical wypełnia duża dawka humoru nie pozbawiona również lirycznych wątków i głębszych emocji.

Scenariusz i reżyseria: Ewa Warta-Śmietana
Scenografia: Łukasz Lech
Kierownictwo muzyczne: Waldemar Król

Zobacz inne materiały na MMKrakow.pl


Tak wygląda mural na Galerii Krakowskiej

Wyrusz śladami krakowskich emancypantek i odkryj rewolucyjny Kraków

Koncerty 2013 w Krakowie
Muzeum w komputerze? Czemu nie? [zdjęcia, wideo]
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto