Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

27 lipca czeka nas niezwykła noc. Na niebie będzie można zaobserwować rekordowe zaćmienie Księżyca

Iwona Świetlik
Iwona Świetlik
27 lipca zaobserwujemy na niebie najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca wraz z opozycją Marsa
27 lipca zaobserwujemy na niebie najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca wraz z opozycją Marsa Planetarium Śląskie / arc.
Przed nami widowiskowa noc. W najbliższy piątek, 27 lipca, zaobserwujemy na niebie najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca wraz z opozycją Marsa. Dodatkowo, przez krótką chwilę będziemy mogli zobaczyć Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Piątkowa noc (27 lipca) będzie wyjątkowa: nastąpi najdłuższe w XXI wieku zaćmienie Księżyca. Faza całkowita zaćmienia zacznie się o 21.30 i potrwa niemal dwie godziny - do 23.13. Księżyc przybierze czerwony kolor - to z powodu filtrowania światła słonecznego przez ziemską atmosferę Z kolei Mars znajdzie się naprzeciwko Ziemi względem Słońca.

- Księżyc będzie się znajdował 406 tys. 230 km od Ziemi - wyjaśnia Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego. - Obserwacje możemy zacząć o godz. 20.26: wtedy Księżyc pojawi się nad horyzontem. Podczas całkowitego zaćmienia najpierw zobaczymy na tarczy postępującą krzywiznę Ziemi. W maksymalnej fazie Księżyc będzie słabo widoczny. W czasie maksymalnego zbliżenia do Ziemi Mars stanie się najjaśniejszym punktem na niebie. Dystans będzie liczyć 57,768 mln km. Zobaczymy czerwoną tarczę - dodaje Juszkiewicz.

Małe rozmiary księżycowej tarczy podczas apogeum skutkują dłuższym czasem wędrówki Księżyca przez ziemski cień podczas zaćmienia. Zarówno odległość, rozmiary kątowe, jasność Marsa i rozmiary księżycowej tarczy, do wieczora praktycznie nie ulegną zmianie. Oto dokładny czas poszczególnych faz zjawiska:

20.24: początek częściowego zaćmienia Księżyca
20.26: wschód Księżyca
20.47: koniunkcja Księżyca z Marsem
21.10: wschód Marsa
21.30 - 23.13: przez 1 h 43 min trwać będzie całkowite zaćmienie Księżyca
22.20: pełnia Księżyca
22.22: maksymalna faza zaćmienia całkowitego, z Księżycem niemal w centrum cienia
0.40: 2 h i 18 min po maksimum zaćmienia, Księżyc osiągnie węzeł zstępujący

Uwzględniając fazy zaćmienia półcieniowego, poprzedzającą i kończącą zaćmienie, całe zjawisko trwać będzie od 19.15 do 1.29, a więc prawie 6 h i kwadrans.

Ponadto, nad zachodnim horyzontem o godz. 22.33 na niebie zobaczymy Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jest na wysokości 400 km nad Ziemią i porusza się z prędkością 27 tysięcy km/h. Będzie widoczna przez około 2-3 minuty. Stacja ISS nieustannie krąży wokół naszej planety. - Stacji nie sposób pomylić z samolotem, choć go przypomina z daleka. Głównie dlatego, że stacja nie ma świateł, które widać, kiedy nocą leci samolot - mówi Juszkiewicz.

W XXI wieku całkowite zaćmienie Księżyca nastąpi jeszcze dwa razy, tylko nieznacznie krótsze od tegorocznego : 28 czerwca 2029 roku - widoczne, ale z Księżycem zachodzącym u nas wraz z początkiem fazy całkowitej i 7 lipca 2047 roku - w Polsce niewidoczne. Dopiero w 2123 roku ponownie będzie można obserwować oba zjawiska jednocześnie. Do obserwacji wszystkich zjawisk astronomicznych na niebie niezbędna jest bardzo dobra pogoda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto