Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mikoszewo. Upamiętnili Rejs Śmierci. Pamiątkowa tablica i wieczór wspomnień

red
Mikoszewo. Pamiątkową tablicę odsłonięto na przystani nad rzeką Wisłą, niedaleko ujścia do morza. To tu, 70 lat rozpoczęła się morska ewakuacja więźniów KL Stutthof, tzw. Rejs Śmierci.

Pamiątkowa tablica stanęła w miejscu, w którym pod koniec kwietnia 1945 roku rozpoczęła się morska ewakuacja więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof. Odsłonięcia dokonali Piotr Łubieński, Powstaniec Warszawski, więzień Stutthofu. Piotr Łubieński był też uczestnikiem Rejsu Śmierci.

- To miejsce dziś wygląda inaczej - mówił w czasie odsłonięcia tablicy Piotr Łubieński. - To musiało być gdzieś tutaj, gdzieś gdzie zatrzymywał się pociąg. Na barki ładowali nas wczesnym rankiem, albo nocą, pewnie by uniknąć nalotów radzieckich samolotów. Nie wszystko pamiętam. Byliśmy na pokładzie. Trzymałem się z czterema kolegami. Byliśmy bardzo młodzi.

Zobacz także: Muzeum Stutthof. Wzruszenie, łzy i apel o pamięć w 70 rocznicę wyzwolenia

Zaznaczmy, Niemcy, w obliczu zbliżających się wojsk sowieckich zakładali masową ewakuację więźniów KL Stutthof. Mieli zostać przeniesieni do obozów położonych w dalszej odległości od linii frontu. Niemcy planowali nadal wykorzystywać ich niewolniczą pracę i kontynuować fizyczne wyniszczenie, m.in. po to, by zatrzeć ślady zbrodniczej działalności "lagrów". Rozpoczęty zimą 1945 r. tzw. Marsz Śmierci się nie udał, mimo że zginęło ok. 20 tys. ludzi. Dlatego w marcu i kwietniu ponowiono ewakuację, tym razem drogą morską. Więźniowie, transportowani prymitywnymi barkami, bez żywności, w tragicznych warunkach sanitarnych, bici, topieni rozstrzeliwani, ginęli masowo. Zginęło blisko 10 tys. osób.

Po uroczystości na przystani w Gimnazjum na Bursztynowym Szlaku w Mikoszewie odbył się historyczno-patriotyczny wieczór przygotowany przez uczniów i nauczycieli szkoły, udziałem byłych więźniów Stutthofu. Spektakl nosił tytuł "Myśli między słowami". Był oparty na legalnej i nielegalnej korespondencji więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto