Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mierzeja Wiślana. Park Krajobrazowy świętował jubileusz

red
Mierzeja Wiślana. Rocznica Parku Krajobrazowego
Mierzeja Wiślana. Rocznica Parku Krajobrazowego Park Krajobrazy Mierzeja Wiślana
Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana” świętował Jubileusz 30-lecia istnienia. Powołany został w 1985 r. uchwałą ówczesnej Wojewódzkiej Rady Narodowej w Elblągu. Od 30 lat chroni jeden z najpiękniejszych zakątków kraju.

Uroczystości z okazji Jubileuszu rozpoczęła konferencja pn. „Oblicza ochrony przyrody w Parku Krajobrazowym „Mierzeja Wiślana”, która odbyła się w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim. Kierownik Parku Wojciech Woch przedstawił, krótki rys historyczny Parku, począwszy od lat 70, kiedy zrodził się pomysł objęcia ochroną Mierzei Wiślanej i Wysoczyzny Elbląskiej.

Szczególnym momentem było wręczenie odznaczeń „Przyjaciela Parku” dla osób współpracujących z jednostką w Stegnie, wyróżniających się ogromnym zaangażowaniem i troską o wartości przyrodnicze i kulturowe Parku, wspierających działania na rzecz ochrony przyrody.

Odznaczenia otrzymali Iwona Pabiś-Beszczyńska z WFOŚiGW w Gdańsku, Halina Justka z PZPK w Słupsku, Mariusz Potoczny – Nadleśniczy Nadleśnictwa Elbląg oraz Wiesław Podsiadły ze Starostwa Powiatowego w Nowym Dworze Gdańskim.

Zaznaczmy, w gronie „Przyjaciół Parku” są już: Bernard Krepel – emerytowany leśniczy, Mariusz Kaczmarczyk z Nadleśnictwa Elbląg. To zaszczytne miano miał także śp. Zbigniew Wojtuń.

Dalsza część konferencji miała już charakter terenowy. Zwiedzano ŻPH oraz podcieniowy dom w Cyganku oraz XIV wieczny kościół pw. Św. Mikołaja.

Dalsza część wyprawy wiodła otuliną Parku, gdzie można było obejrzeć efekty prowadzonego od blisko 10 lat projektu tzw. ożywiania pól, czyli przywracania zadrzewień śródpolnych i korytarzy ekologicznych, a także ochrony bioróżnorodności siedlisk ptaków na jednych z ostatnich łąk, które zachowały się w części nadzalewowej.

Uczestnicy konferencji mogli podziwiać również jedno z malowniczych otwarć widokowych na zalew, Wysoczyznę Elbląską i ujście Wisły Królewieckiej.

Uczestnicy jubileuszu obejrzeli także klif nadzalewowy. Tu rolę przewodnika przejął leśniczy Bernard Krepel, który opowiedział zebranym jak wyglądało to miejsce 60 lat temu i dopiero wtedy mogliśmy pojąć niszczycielską siłę - zdawałoby się - spokojnych wód Zalewu Wiślanego.

Ostatnim punktem programu była wizyta w Krynicy Morskiej, gdzie rośnie dąb Benek – pomnik przyrody oraz funkcjonuje powołany do życia w 2012 r użytek ekologiczny „Krynicki Starodrzew”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krynicamorska.naszemiasto.pl Nasze Miasto